החזקת סכין – ביטול כתב אישום

החזקת סכין

בעיצומה של אינתיפדת היחידים/אינתיפידת הסכינים ומתוך חשש אמיתי, נשא לקוח המשרד סכין בכיס מכנסיו. לקוח המשרד ביקש להיכנס לרחבת הכותל המערבי, שם נתגלה הסכין .

הלקוח עוכב לחקירה, נחקר ולא היה בידיו להוכיח כי החזיק את הסכין למטרה כשרה. אשר על כן, הוגש נגדו כתב אישום בגין החזקת סכין, עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק העונשין, אשר קובע את הדברים הבאים:

"המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו – מאסר חמש שנים".

הגדרת סכין בהיבט הפלילי

הגדרתו של סכין בחוק קובעת, כי סכין שהלהב שלו אינו עולה על 10 סנטימטרים או לא ניתן לקיבוע – אינו מהווה סכין בהיבט הפלילי.

הנטל להוכיח כי הסכין הוחזק למטרה כשרה מוטל על הנאשם בעבירה. במקרים אחרים, התקבלו טענות של נאשמים בדבר החזקה כשרה כגון: ביצוע עבודות בניה או אחרות שמצריכות החזקת סכין, דייג שמחזיק בסכין לצורך עבודתו, חקלאי שמחזיק בסכין וכן הלאה.

יודגש, כי במקרים רבים עולה טענה מצד הנאשם/חשוד על חיפוש לא חוקי שבוצע על ידי השוטר בשטח – במקרים לא מעטים, יש לטענות אלה על מה להסתמך.

מדיניות הענישה בעבירות של החזקת סכין או אגרופן

בתי המשפט רואים לחומרא עבירה זו, שכן החזקת סכין ברחוב מעלה באופן משמעותי את הסיכון כי המחזיק בסכין יישתמש בו ויבצע עבירה.

ברגיל, בתי המשפט מרשיעים נאשמים שהוכח, כי החזיקו בסכין שלא למטרה כשרה וגוזרים עליהם עונשים שנעים בין מאסר על תנאי וקנס ברף התחתון לבין מאסר בעבודות שירות וקנס ברף העליון (במקרים בהם לנאשמים יש הרשעות קודמות בעבירות דומות).

חזרה לתיק בו ייצג עו"ד פלילי גיל ויינשטיין

במקרה שלפנינו, לאחר משא ומתן ארוך ומתיש שכלל הפניה לשירות המבחן עוד בטרם הרשעה בעבירה, הסכימה התביעה המשטרתית, בצעד חריג, לבטל את כתב האישום.

להלן החלטת בית המשפט:

החזקת סכין- ביטול כתב אישום
החזקת סכין- ביטול כתב אישום

 

** ככל שאתם חשודים או נאשמים בעבירת החזקת סכין או אגרופן, הינכם מוזמנים ליצור קשר עם עורך דין פלילי גיל ויינשטיין לצורך קבלת הייעוץ והייצוג הטוב ביותר.