שימוש בסמים בצבא

המאמר מציג את מדיניות מערכת המשפט הצבאית בכל הנוגע לחשד לביצוע עבירות סמים בצבא: שימוש בסמים בצבא, החזקת סמים, סחר בסמים, גידול סמים וסירוב למתן דגימת שתן.

מערכת המשפט הצבאית נוהגת בחומרה בכל הנוגע לביצוע עבירות סמים.

המשטרה הצבאית החוקרת (להלן – "מצ"ח") תפתח בחקירה פלילית בגין כל אינדיקציה על החזקה או שימוש בסמים בצבא, גם אם מדובר על שימוש בסמים שנעשה בנסיבות אזרחיות (חופשה מהצבא), זאת בשונה ממדיניות משטרת ישראל אשר לא תנקוט בפעולות חקירתיות בעבירות דומות.

 

השתלשלות חקירת מצ"ח בחשד לביצוע שימוש בסמים בצבא

שימוש בסמים בצבא

חוקרי מצ"ח משקיעים משאבים רבים כדי לאתר חיילים המבצעים עבירות סמים.

המידע על חשד לביצוע שימוש בסמים בצבא מתקבל פעמים רבות כתוצאה מביצוע מבצעים יזומים של מצ"ח לתפיסת חיילים המשתמשים בסמים, הפעלת סוכנים סמויים, ביצוע מעצרים של המשטרה הכחולה, או ממידע שמתקבל מחיילים אחרים או ממפקדיהם.

כאשר חייל מזומן לחקירת מצ"ח הוא מתבקש לתת דגימת שתן. ככל והחייל יסרב לשתף פעולה בבדיקה, יוצא נגדו צו קש"ב שיחייב אותו לבצע את בדיקת השתן.

חייל שיעמוד בסירובו לביצוע הבדיקה, על אף הוראת קצין השיפוט, עלול להיות מואשם בעבירה של "סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים".

מדובר בעבירה שעונשה עד שנתיים מאסר. בפועל, לאחר ביצוע רפורמה בצה"ל, חיילים שיסרבו לבצע בדיקת שתן יועמדו לדין משמעתי בלבד ולא לדין פלילי.

 

הגשת כתבי אישום על ידי הפרקליטות הצבאית בגין חשד לביצוע עבירות סמים

הפרקליטות הצבאית מגישה כתבי אישום רבים בגין שימוש בסמים בצבא, הן כאשר העבירה בוצעה בנסיבות אזרחיות ובפרט כאשר העבירה בוצעה בבסיס.

לרוב תעתור הפרקליטות הצבאית להרשעת החיילים ולהטלת עונשים חמורים הכוללים מאסר בפועל, שלילת רישיון נהיגה, מאסר על תנאי והורדה בדרגה.

עורך דין צבאי, בעל אישור לייצוג בבתי הדין הצבאיים ובעל ניסיון בייצוג בתיקים המתנהלים בבתי הדין הצבאיים, ינתח את הראיות באופן מקצועי, יעמוד על ראיות ההגנה ויכול בנסיבות מסוימות להביא לזיכוי החייל שהוגש נגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירות סמים.

 

סוף דבר

אין להקל ראש כאשר עסקינן בחקירת מצ"ח המתנהלת בגין עבירות של שימוש בסמים בצבא. הגורמים המנהלים את החקירה נחושים בדעתם להשיג ראיות מרשיעות וככל ויוגש כתב אישום בגין עבירות אלה, תעתור הפרקליטות הצבאית להרשעה ולהטלת עונש חמור.

לפיכך, מומלץ להיוועץ בעורך דין צבאי בעל נסיון בתחום כבר בשלב החקירה ובוודאי ככל והוגש כתב אישום.

עורך דין גיל ויינשטיין הינו בעל ניסיון רב והצלחות מוכחות בייצוג חיילים בעבירות של אחזקה ושימוש בסמים בצבא.