היזק בזדון – עבירה פלילית

סעיף 452 לחוק העונשין קובע, כי מי שהורס נכס או פוגע בו במזיד ושלא כדין דינו מאסר שלוש שנים.

מדובר בעבירה פלילית נפוצה מאוד שלעיתים רבות מתלווה להתנהגות או מעשים פליליים נוספים, כגון עבירות אלימות, איומים, הפרעה לשוטר, הצתה, התפרעות, גניבה ועוד.

לעבירה היזק בזדון דוגמאות רבות אשר נוגעות לפגיעה ברכוש.

דוגמא לטיפול בתיק שעסקתי בו לאחרונה בעבירת היזק בזדון היה אירוע שהחל כסכסוך שכנים בשל חניית רכב, במהלכו אחד השכנים נכנס לרכבו ונסע לכיוון השכן השני (לקוח המשרד) בנסיעה איטית. לקוח המשרד נשען על פגוש הרכב עם רגלו וניסה להדוף אותו. כתוצאה מכך, נגרם לפגוש נזק בסך של אלפי שקלים.

בעל הרכב יצא מרכבו ומשם האירוע התדרדר לאלימות ולהשמעת איומים על ידי בעל הרכב וכן להגשת תלונה במשטרה נגד לקוח המשרד.

לקוח המשרד נחקר באזהרה בגין עבירת היזק בזדון והוא מסר גרסה מפורטת בדבר ניסיון הפגיעה בו על ידי השכן. בהמשך, משטרת ישראל שלחה ללקוח המשרד מכתב ובו הודיעו לו כי בכוונת המשטרה לחתום עמו על הסדר מותנה במסגרתו הוא יודה בעבירה, יתחייב שלא לבצע אותה שוב ויפצה את בעל הרכב.

בשלב הזה הלקוח פנה אליי. ראשית, הגשתי בקשה לצלם את חומר החקירה ולאחר שקיבלתי את החומר, גיליתי סתירות בעדותו של בעל הרכב, ראיות בדבר ביצוע של עבירות אלימות ואיומים לרבות הניסיון שלו לפגוע בלקוח המשרד באמצעות הרכב, התנהגות לא נורמטיבית ועוד.

עקב כך, נפגשתי עם הממונה האחראית במדור הסדר מותנה וקיימתי איתה משא ומתן אשר בסופו, קיבלה המשטרה את הצעתי והתיק נגד הלקוח נגנז מחוסר אשמה.

ככל שזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירת היזק בזדון הנכם מוזמנים להיוועץ עם עורך דין פלילי גיל ויינשטיין.