מחיקת רישום פלילי – חנינה מהנשיא

פתח דבר

כבר בראשית הדברים יצוין, כי לצורך הגשת בקשות ל מחיקת רישום פלילי ו/או ל חנינה מהנשיא, יש צורך בידע מהתחום הפלילי – ניתוח חומר הראיות, דיון בשאלות הקשורות להתיישנות עבירות והתיישנות הרשעות, בחינה האם נעשתה פעולה בלתי חוקית על ידי הרשות החוקרת ועוד. על כן, מומלץ כי עו"ד פלילי יטפל עבורכם בבקשות מסוג אלה.

רבים האנשים שרשום לחובתם רישום פלילי על אירוע שהיו מעורבים בו בעבר. הרישום מפריע בחיי היום יום במציאת עבודה שמתאימה ליכולותיהם, מעכב בעדם מלקבל ויזה למדינות מסוימות ומהווה להם מטרד וקלון.

המאמר דן בשאלות העולות בעניין בקשות ל מחיקת רישום פלילי ובקשות חנינה מהנשיא למחיקת הרשעה – מהן עילות גניזת תיקים פליליים הקבועות בחוק, מהו רישום פלילי ומהן הפעולות שיש לעשות לצורך הגשת בקשה ל מחיקת רישום פלילי.

3 עילות לגניזת תיקים פליליים

בישראל מנוהלים עשרות אלפי תיקים פליליים בבתי המשפט השונים. את רובם מנהלת התביעה המשטרתית ובעבירות חמורות יותר מטפלת הפרקליטות הפלילית. למרות כמות התיקים, לא כל חקירה פלילית במשטרה הופכת בסופו של יום לכתב אישום ואחוז גבוה מהחקירות נגנזות.
אם כן, מהן עילות גניזת התיקים הפליליים?

סעיף 62(א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982 עונה על השאלה וקובע את הדברים הבאים:

"ראה תובע שהועבר אליו חומר החקירה שהראיות מספיקות לאישום אדם פלוני, יעמידו לדין, זולת אם היה סבור שאין במשפט ענין לציבור…".

אם כן, סעיף החוק קובע את העילות הבאות לגניזת תיקים פליליים:

1) "חוסר ראיות מספיקות" – המשמעות היא שבתיק החקירה קיימות ראיות מסוימות נגד החשוד, אולם הראיות אינן מספיקות על מנת להעמיד אותו לדין פלילי.

2) "חוסר עניין לציבור" – המשמעות היא שבתיק החקירה קיימות ראיות מספיקות להעמדת החשוד לדין, אולם ישנן נסיבות שאינן מצדיקות הגשת כתב אישום. כך למשל: המעשה שנעשה אינו חמור, מדובר באירוע בודד בחיי החשוד, לא נגרם נזק למתלונן, החשוד נעדר עבר פלילי ועוד.

3) "חוסר אשמה" – עילת גניזה זו הינה נדירה והמשמעות שלה היא שחומר החקירה מצביע על כך שהחשוד שנחקר לא היה מעורב כלל בביצוע העבירה.

חשוב להדגיש, כי גניזת תיק מ"חוסר ראיות" ו"חוסר עניין לציבור" יירשמו במרשם הפלילי בקטגוריה של התיקים הסגורים ואילו גניזת תיק מ"חוסר אשמה" תביא למחיקת התיק מהמרשם הפלילי.

ללצו כאן לקריאת הנחיות פרקליט המדינה בנושא.מחיקת רישום פלילי

מהו מרשם פלילי?

באחריות משטרת ישראל לנהל מרשם בדבר החלטות בתי המשפט בעבירות פליליות, תיקים פתוחים ותיקים סגורים. המרשם הפלילי מחולק ל – 3 קטגוריות לפי הסדר הבא:

מרשם פלילי – בחלק זה מצוינות הרשעות, צווי מבחן, קביעות בתי משפט כי אדם אינו מסוגל לעמוד לדין בשל מחלת נפש או ליקוי שכלי ושינויים שנעשו בשל חנינה מהנשיא.

בכל מרשם פלילי יופיעו פרטי הערכאה שנדונה בתיק, באיזה יום ניתן פסק הדין, תאריך ההתיישנות ותאריך המחיקה, והעונשים שהוטלו על בעל המרשם.

תיקי מב"ד (ממתין לבירור דין) – בחלק זה מצוינים תיקי חקירה פתוחים בהם בעל המרשם טרם הורשע בהם או תיקים שטרם נגנזו.

תיקים סגורים – בחלק זה מצוינים תיקים בהם בעל המרשם נחקר באזהרה, אך התיקים נגנזו מ"חוסר ראיות" או מ"חוסר עניין לציבור".

אם כן, מהן הפעולות שיש לבצע על מנת להביא ל מחיקת רישום פלילי: 

חנינה מהנשיא = בקשה למחיקת החלטות שהתקבלו בבית המשפט

סעיף 18 לחוק המרשם הפלילי קובע, כי לנשיא המדינה קיימת סמכות לקצר את תקופות ההתיישנות או את תקופת המחיקה.

מכאן עולה, כי אדם המבקש לקצר את תקופת ההתיישנות או את תקופת המחיקה מהמרשם הפלילי, עליו לפנות בבקשה מנומקת לנשיא המדינה ולצרף כל מסמך רלוונטי לנסיבות ביצוע העבירה, לרבות החלטת בית המשפט, מסמכים המעידים על ריצוי העונש, תעודות הצטיינות, המלצות, פרטים על הגשת בקשות חנינה קודמות ועוד.

לקבלת מידע נוסף בדבר דרכי הגשת חנינה מהנשיא היכנסו לקישור הבא: אתר נשיא המדינה.

מחיקת רישום פלילי = תיקים שנסגרו מ"חוסר עניין לציבור" או מ"חוסר ראיות"

בבקשות למחיקת רישום פלילי – תיקים סגורים יש להגיש בקשה לשינוי עילת גניזה ל"חוסר אשמה". הבקשה תוגש לתחנת המשטרה שגנזה את התיק וזו תעביר את הבקשה לטיפולו של התובע שהחליט על גניזת התיק. על הבקשה להיות מפורטת, מנומקת ולאחר שנותחו הראיות בתיק על ידי עורך דין פלילי. ככל ויש בידי המגיש מסמכים המעידים על חוסר אשמתו, יש לצרפם לבקשה.

במידה והגורם שסגר את התיק ידחה את הבקשה לשינוי עילת הגניזה, ניתן לערער על החלטתו בפני קצין החקירות והמודיעין המחוזי.

סוף דבר

בקשות ל מחיקת רישום פלילי הכוללות החלטות של בית המשפט – יופנו לנשיא המדינה.

בקשות למחיקת תיקים סגורים – יופנו לתחנת המשטרה שגנזה את התיק הפלילי.

לצורך הגשת בקשות נכונות ומוצלחות ל מחיקת רישום פלילי, מומלץ לפנות לעו"ד פלילי העוסק ומכיר את הנושא היטב. פניה לעורך דין תחסוך עבורכם זמן יקר, תגדיל את סיכוייכם ותבוצע באופן מקצועי לאחר ניתוח הראיות בתיק.

לעו"ד ויינשטיין ניסיון רב והצלחות רבות בהגשת בקשות ל מחיקת רישום פלילי, לצפייה בהצלחות המשרד בתחום זה כנסו לקישור הבא: הצלחות המשרד.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לשיח?
אשמח לקבל את תגובתך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *